Diş Eti Hastalıkları

Dişleri çevreleyen dokular (kemik,dişeti,sement,periodontal membran) periodontal dokular olarak adlandırılır.

Bu dokularda görülen hastalıklara periodontal hastalık adı verilir. Periodontal hastalıklar dişeti ve çene kemiğini içeren iltihabi hastalıklardır. Özellikle dişeti hastalıkları diş kayıplarının en önemli sebeplerindendir. Erken dönem teşhisleri ile kolayca tedavi edilebilmektedir.

Diş eti hastalıklarının erken dönem tedavisinde diş üzerindeki plak ve diş taşlarının uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin elde edilmesi sağlanır. Hastalara doğru ve düzenli ağız bakımı, diş fırçalama, diş ipi kullanımı hakkında bilgi verilir. Diş taşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben Kişinin ağız bakımına gereken önemi vermesiyle dişetleri sağlığına kavuşacaktır. Daha ileri vakalarda cerrahi gerekebilir.

Periodontal tedavi sonrası hastalarımızın düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmesi gerekmektedir. Periodontal tedavi ile elde edilen başarının devam edebilmesi hastalarımızın günlük ağız bakımına gösterdiği özenle doğru orantılıdır.

Nasıl Anlarım?

Kırmızı ve kanayan diş etleri, hassas ve şiş diş etleri, fırçalama sırasında kanama, dişlerden kolayca ayrılan dişeti, dişler arasındaki aralıkların artması, dişlerde sallanmaların olması, diş etlerinden ve dişlerden iltihabi akıntı gelmesi ve sürekli kötü ağız kokusu diş eti hastalığının en sık görülen belirtilerindendir.

Sağlıklı diş eti ise açık pembe renkli, mat, yüzeyinde portakal kabuğundaki gibi pütürler bulunan bir dokudur. Diş üzerinde biriken ve diş yüzeyini kaplayan mikrobiyal bakteri plağı periodontal hastalıkların temel sebebidir.

One comment

Comments are closed.

https://kalkandent.com/wp-content/uploads/2021/07/kalkan-dent-logo-1.png

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın eşsiz destinasyonu Kalkan’da yer alan Diş Polikliniğimize sizleri sağlıklı gülüşlere kavuşturmak için bekliyoruz.

Copyright 2021 All rights reserved.

by Bilgin Graph