Dünyanın En Güzel Şehri
Antalya

antalya14
antalya1
antalya2
antalya3
antalya4
antalya5
antalya6
antalya7
antalya8
antalya9
antalya10
antalya11
antalya12
antalya13

Görülmesi Gereken Yerler

ANTALYA

Türkiye’nin en önemli gözde turizm kentlerinden biri olan Antalya dünyaya kendini kanıtlamış ve turizmde dünyanın bilinen ve sayılan turizm kentlerinden biri haline gelmiştir. Bazılarına göre ise Türk Turizminin başkentidir.

Antalya ve çevresinde Aspendos, Perge, Side, Letoon ve Patara gibi birçok antik şehir, yer ile adeta bir açık hava müzesi, birçok kültürün izlerini barındırması nedeniyle de bir dünya kentidir. Bu antik kentler, tarihi yerler, tarihi eserler, müzeler, geçmişin büyülü dünyasını günümüz insanıyla buluşturmaktadır.

Antalya’ nın “Üç Mevsimi Bahar, Bir Mevsimi Yaz” yaşanan günlerinde, dağlarında kayak sporu ile Akdeniz’in derin mavi sularında yüzmeyi aynı gün içinde yapabilirsiniz. Kısaca Antalya muhteşem doğal güzelliklere sahip, sıcak iklimi, tertemiz denizi, ince kumlu plajları, görkemli dağları, renk renk, çeşit çeşit endemik bitkileri, hayvanları, ulusal parkları, turkuaz koyları, yüksek standartlı hava ve deniz limanları ile eşsiz bir dünya cennetidir.

KONYAALTI PLAJI

Antalya’nın sahip olduğu en güzel plajlardan bir tanesidir. Antalya ilinin batısında yer alan plaj her yıl binlerce turisti şehire çekmektedir. Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olma özelliğine sahip olmasının yanı sıra çevresinde çok sayıda otel bulunmaktadır. Sadece yüzmek için değil yürüyüş ve spor yapmak içinde uygun alanlara sahiptir. Tatilcilerin vazgeçilmezi haline gelmeyi başarmış olan plaj Antalya il merkezinden 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Plajın sınırlarını doğuda Antalya falezleri oluştururken batıda ise Antalya limanı oluşturmaktadır. Konyaaltı sahil şeridi 7 km uzunluğa sahiptir, kumsal ve çakıllardan oluşan bir sahile sahiptir. Yer yer rastlanabilecek kayalarda sahil kesiminde görülebilmektedir. Halk plajı olma özelliği göstermesinin yanı sıra mavi bayrağa sahip ender plajlardan bir tanesidir.

PATARA ANTİK KENTİ

Likya’nın en önemli ve en eski şehirleri arasında yer almaktadır. Tarihi acıdan birçok bilginin gün yüzüne çıkmasında önemli bir rol oynamıştır. Eski Hitit metinlerinde kentin adı “Patar” olarak geçmektedir. Tepecik akropolün de yapılan arkeolojik çalışmalar bölge hakkında detaylı bilgilere ulaşılmasına olanak sağlamıştır. Orta tunç çağı ile ilgili kap kacaklar bulunmuştur. Şehir özellikle Bizans döneminde önem kazanmıştır.

PATARA PLAJI

Patara plajı oldukça büyük bir plajdır. 18km uzunluğu bulunan bir kumsala sahiptir. İlçenin turistik bir ilçe olmasında bu plajın etkisi de oldukça büyüktür. Caretta-Caretta olarak bilinen denizkaplumbağalarını kumsal boyunca görmek mümkündür. Özellikle Caretta-Carettaların üreme süreci bölge için oldukça önemlidir. Koruma tedbirleri alınmaktadır. Bunun yanı sıra yerli halk üreme dönemini bildiği için çok daha hassas davranmaktadır.

ANTALYA MÜZESİ

Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olma özelliğine sahiptir. 1922 yılında kurulan müze tarihi eserler acısından oldukça zengindir. Bölgede yapılan kazılarda ele geçen eserler burada sergilenmektedir. Hem arkeoloji hemde tarih müzesi olma görevini başarıyla üstlenmiştir. Tasarımı ve salonları ile dikkat çeken müzede tabiat tarihi ve çocuk bölümleri de yer almaktadır. İmparator salonlarından, tanrılar salonuna kadar birçok salon müze içerisinde bulunmaktadır.

KLEOPATRA PLAJI

Kemer’in en ünlü koylarından birisi olan Kleopatra Koyu, güzelliğini Akdeniz’in ışıl ışıl sularından aldığı rivayet edilen Kleopatra’nın Sezar ile tanıştığı yer olarak bilinir. Turkuaz rengi deniz ve altın renginde sapsarı biri kuma sahip olan koy, sığ ve berrak suları sayesinde ailelerin de rahatlıkla tercih edebileceği bir alan olarak öne çıkıyor. Özellikle kampçıların ve offroad tutkunlarının ziyaret ettiği alandandır.

https://kalkandent.com/wp-content/uploads/2021/07/kalkan-dent-logo-1.png

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın eşsiz destinasyonu Kalkan’da yer alan Diş Polikliniğimize sizleri sağlıklı gülüşlere kavuşturmak için bekliyoruz.

Copyright 2021 All rights reserved.

by Bilgin Graph